Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir? [SEO Rehberi]

219
Site İçi SEO (On Page SEO) Nedir? [SEO Rehberi]

On Page SEO kavramının Türkçe karşılığı “Site İçi SEO” Olarak kullanılmaktadır. Bu içerikte site içi seo nedir, neler ile ilgilenir başlıkları ile sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle site içi SEO ‘nun konularını ele alalım.Site içi SEO genel olarak şu konuları ele almaktadır;

 • İçerik Optimizasyonu
 • Anahtar Kelime Analizi
 • Semantik İçerik
 • Otoriter İçerik
 • İçerik Uzunluğu
 • İçeriklere Resim ve Video Ekleme
 • Internal Link ( Site İçi Linkleme )
 • Kırık Link Analizi
 • Heading Etiketi (H1H2 vs.)
 • Meta Etiketleri (title,description)
 • İmaj Optimizasyonu (Alt Etiketi, İsimlendirme..)
 • Kullanıcı Deneyimi
 • Siteden Harici Link Çıkışları
 • Site Hiyerarşisi
 • Site Uptime

Öncelikle site içi SEO nedir sorusuna temel bir cevap verelim. Site içi SEO , sitenin yazılımsal ve tasarımsal olarak SEO kriterlerine uyumlu hale getirme işlemidir. Bizler ise bu içeriğimizde yukarıda belirttiğimiz başlıklardan bazılarını sizler için açıkladık. Eğer SEO ile ilgili daha detaylı bir bilgiye ulaşmak istiyorsanız ilgili bağlantıyı takip edebilirsiniz.

İçerik Optimizasyonu

İçerik optimizasyonu genel olarak site içerisine girilen içeriğin düzenini ele alır. Yazı içeriğinizi kendi içerisinde geliştirerek arama motorlarında ileri seviyelere gelebilirsiniz. İçerikte genel olarak dikkat edilmesi gerekenler şunlardır. SEO denilince akla ilk olarak içerik ve optimizasyon geldiği için içeriğinizin optimizasyonuna değer verin. Çünkü sizin ve sitenizin yükünü o taşıyacak. İçeriğinizin öncelikli olarak okunabilirliğine dikkat etmelisiniz. Okunabilirliği diğer birçok insan tarafından yorumlanmasında farklılığını ortaya koyacaktır. Bu sayede bir çok insan topluluğuna hitap edebileceksiniz.

Bir diğer konu ise sitenizin içeriği her zaman söylediğimiz gibi özgün olmak zorunda. Sitenizin arama motorlarında görünürlüğü ve başta çıkması için özgünlük seviyesi her zaman el üstünde tutuluyor.

Kullanılan ve hitap diline dikkat edilmelidir. Bu sizin kendinizi insanlara anlatış biçiminiz olacaktır. İnsanları etkileyici bir dil ile sitenize çekebilirsiniz.

Harekete geçirecek aksiyon dolu cümleler ile heyecan ve okuyucuda istek uyandırın.

Anahtar kelime kullanımı da bir diğer önemli konulardan biridir. Anahtar kelime seçiminize önem gösterin ve sizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacak kelimeler seçin.

İçerik uzunluğu ise çoğu kişi tarafından önemsiz görülmekte veya ne kadar uzunsa o kadar özgün olduğunu düşünüyorlar. Her şeyin fazlası zarardır sözü gibi içeriğinde fazlası ziyandır. Doğru bir şekilde doğru içerik sayısı ile ve düzenli akış ile içeriğinizin iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Semantik uyumluluk, yazmış olduğunuz konu ile ilgili anahtar kelimeleri ve içerik başlıklarını site içerisinde kullanımına denir. Bu saydıklarımı ne kadar uyumlu uygularsanız siteniz ve içeriğiniz için o kadar iyi olur.

Otoriter içerik, yazılacak konu alanında uzman olan kişinin yazıyı yazması gereklidir. O konuyu bilmeden amatör bir yazar ile yapılmaması gereklidir.

Site İçi Bağlantılar Nasıl Kullanılmalı ?

Site içi bağlantılar sitenizdeki bir sayfadan diğer sayfaya yönlendiren bağlantılardır. Site içi backlink olarak da halk arasında söylemi vardır. Site dışı bağlantılar ise başka bir domain adresine yönlendirilen bağlantılardır.

Site içerisindeki bağlantılar arama motorlarının sitenizin yapısını daha iyi anlamasını sağlar.

Heading Etiketlerinin Kullanımı

Heading etiketleri anlamlı ve düzenli bir şekilde kullanılması gereklidir. H1 etiketi her zaman ana başlıktır ve sadece bir kere kullanılmalıdır. H2 ve H3 etiketlerini kullanırken spam durumuna sokacak sorunlardan kaçınılması gereklidir. Bu etiketlerin yanlış konularda kullanılması halinde SEO açısından hatalar oluşacağı gibi siteniz olumsuzda etkilenecektir. Bu hataları en aza indirmek için çeşitli araçlar kullanabilir veya bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Meta Etiketi Nedir ?

Başlık etiketleri SEO stratejinizin önemli bir kısmını oluşturur. Başlık etiketleri temel olarak arama motorlarının sitenizi nasıl okuduğuna karar verir. Bunlar web sayfanızın başlığını ne olduğunu belirten HTML öğeleridir. Başlık öğelerinin iyi optimize edilmesi SEO açısından oldukça fayda sağlayacağı gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızı da sağlayacaktır. Bu işlemlere ve daha fazlasına hakim olmak sizin için zor olacağı için seo danışmanlarımız ile iletişim kurarak destek alabilirsiniz 🙂

Internal Link (Site İçi Linkleme) Nedir ?

Site içi linkleme bizimde bu içeriğimizde de uyguladığımız gibi beliri bir içeriğinizden aynı sayfa üzerinde bulunan başka bir içeriğe link verilmesidir. Bu işlemin en büyük getirisi kullanıcıların site içerisinde dolaşması ve oturum süresini uzatmasıdır. Oturum süresi uzun olan siteler ise arama motorları tarafından ödüllendirilerek üst sayfalarda yerini alacaktır.

İmaj Optimizasyonu Nedir ?

Bildiğiniz üzere bir çok websitesi özelliklede e-ticaret siteleri oldukça fazla resim ve video gibi medya içerikleri eklemekte. Bu içerikleri tanımlayan alt etiketlerin ve başlıkların SEO uyumlu girilmemesi büyük bir dezavantajdır. Eğer sitenizdeki görselleri tanımlayan alt etiketler kullanmadıysanız hemen bu eksiğinizi gidermenizi tavsiye ederiz.

Siteden Harici Link Çıkışları

Link çıkılan internet sitesinin backlink alması manasına gelen bu işlem bazı durumlarda zarar sağlayabilir. Örneğin: zararlı ve kötü yazılımlar sunan bir sayfaya link verdiğiniz takdirde internet siteniz SEO açısından olumsuz etkilenecektir. Fakat büyük internet sitelerine yararlı bağlantılar çıktığınız zaman yarar dahi sağlanabilmektedir. İnternet sitenizden çıkan linkleri ve internet sitenize gelen bağlantıları takip edebileceğiniz çeşitli SEO araçları bulunmaktadır. Bu araçları kullanarak zararlı bağlantıları kaldırabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyiminin Önemi Nedir ?

Kullanıcılar bir sayfayı ziyaret ettikleri zaman o sayfa hakkında dışarıya söylemeseler de kişisel yorumlarda bulunurlar. Beğendikleri bir sayfayı tekrar ziyaret edecekleri gibi beğenmedikleri internet sitelerine ise tekrar uğramayacaklardır. Bu durumda kullanıcılara sağlıklı bir hizmet sunmak kullanıcı deneyimi açısından tarafınıza olumlu yansıyacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
🚀 SEO Teklifi Alın

SEO Hizmeti için bilgilerinizi bırakın biz size dönelim :D

1 Yorum
  Fatih Öztürk

  Çok güzel olmuş bilgilendirmeniz. Emeklerinize sağlık.

  22 Mart 2021 Cevapla

Bir cevap yazın