Seo Rehberi

Küçük İşletmeler Toplanın Seo Yapıyoruz

Evet dostlar bugün öyle büyük idealleri olmayan kendi yağında kavrulup giden “Ulan seo’da da yüzümüz gülmedi garibanın yüzü gülürmü.” 🙂 diyen küçük esnafıma gelsin. Özellikle son dönemde önüne gelen işletmenin haklı olarak internet sayfası oluşturması beraberinde bir rekabet ortamı oluşturuyor. Sizde kendi sektörünüzde rakiplerinizden bir adım öne geçmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin hele bakalım şu lokal seo neymiş ne değilmiş.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki küçük esnaflar bügün küçükler yarın ne olacakları meçhul.Ama neden küçükler ? Bana sorarsanız bunun için bana kızabilirsiniz fakat birazda küçük düşündükleri için küçükler.Fakat hepimizinde tahmin edeceği gibi yarınlarımızda teknoloji ve bilgisayarlarla dolu nesnelerin interneti ve endüstri 5.0 ile ben geliyorum diye avaz avaz bağıran bir teknoloji yığını var. Eğer siz bu yığının altında kalmak istemiyorsanız  !  ki bu noktaya kadar okuduğunuza göre istemiyorsunuz haydi o zaman neler yapabiliriz bir inceleyelim.

Google My Business Kaydı Yaptınız mı ?

Bu işlemin ne kadar değerli olduğunu öngörenler ve işlemi gerçekleştirenler sizleri alkışlıyorum. Evet Google My Business kayıt işlemi yerel seo açısından müşterilerinizin size ulaşması noktasında oldukça değerli, iletişim bilgilerinizi lokasyonunuz ve işletme fotoğraflarınızla müşterilerinize sunduğunuz eskilerin tabiriyle internette görücüye çıktığınız yer 🙂 .Yani dostlar kendinizi damata (müşterinize) beğendirmeniz lazım aksi halde batarsınız mazallah. Ama hala yapmayanlar sizde moralinizi bozmayın bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinize dair bir yerel seo rehberi videosu aşşağıya bıraktım.

Firma Rehberlerine Kaydoldunuz mu ?

Lokal seo’nun yapı taşlarından bir tanesi olan firma rehberleri oldukça önemli bir silah. Google My Business varken şimdi ne gerek var firma rehberlerine diyebilirsiniz fakat hiçte öyle olmadığını bizzat kendim bir firma rehberi sitesi oluşturduktan sonra anladım.Özellikle yerel seo da önemli bir unsur çünkü bu tür firma rehberi siteleri lokal çalışmalar yaptıkları için sadece sizin işletmenizin bulunduğu bölgeye yoğunlaşınşar. Dolayısıyla daha etkili sonuçlar almanız içten bile değil.Bu noktada küçük işletmeler için verdiğimiz seo önerileri havada kalmasın uygulamaya da geçsin niyetiyle rehberseo.com’un ardından rehberfirma.com firma rehberimiz ile yerel seo da işletmenizi bir adım öne geçirmek için böyle bir site kurduk. Eğer sizde işletmenizi kaydetmek istiyorsanız sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Kolay Ulaşılabilirlik ve İletişim Sayfası

İşletmenizin internet sayfasının en baba kanallarından bir tanesi iletişim sayfasıdır.Helede küçük bir işletme sahibi iseniz ve internet siteniz varsa hiç kuşkuşuz en önemli sayfa iletişim sayfanızdır. Hadi varsayalım ki siz bir küçük esnaf veya bir halı yıkmacısınız ve bulunduğunuz il veya ilçede lokal bir sayfa oluşturdunuz. Dostlar ister inanın ister inanmayın kullanıcı sizin internet sitenizin tasarımı ve içeriklerin kalitesiyle çok ilgilenmeyecektir.Kullanıcı size o sayfada ulaşmak istiyor ,size mesaj atmak, aramak istiyor ve sonrasında örnekteki gibi halılarını size teslim edip işlemi sonlandırmak istiyor. Tabi ki site tasarımı ve içerikler önemlidir ama bunlar 2. ve belkide 3.sınıf etkenlerdir. Dolayısıyla kolay ulaşılabilirlik kuralını aman göz ardı etmeyin 😉

Küçük İşletmelerin Sorduğu Seo Soruları ?

Eğer siz uluslararası veya türkiye gibi büyük pazarlardan bir pay almak istiyorsanız bu işlem oldukça zorlayıcı olacaktır.Aksi takdirde küçük başlar ve sadece kendi lokasyonunuzda bulunan insanlara hizmet sağlamak için yerel seo yaparsanız bu işlem daha kolay olacaktır.Dolayısıyla büyük bütçelere sahip değilseniz küçük başlayın fakat yarınların için büyük düşünün.Herkes ister ürünlerini büyük pazarlarda yayınlamayı fakat gel gelelim ki bu o kadar kolay değil bu noktada yapmanız gereken belirttiğimiz gibi sadece yaşadığınız bölgeye odaklanarak yerel seo yapabilirsiniz.
Türkçe karşılığı benim işletmem manasına gelen bu yazılım sayesinde iletişim bilgilerinizi insanlarla paylaşmanın en etkili yöntemlerinden biri.Bu işlemin nasıl gerçekleştirildiği hakkında hem bizim içeriğimizde hemde google üzerinde çeşitli rehberler var.Aman ha küçük işletmler Google My Business kaydı sizin için o kadar önemli ki bunu atlamayın ve bu platformda yüklediğiniz fotoğraf ,video,içeriklerin... kalitesi çok çok önemli.Detaylı bilgi için içeriği inceleyebilirsiniz.
Evet firma rehberleri oldukça önemli çünkü bu tür siteler kendi lokasyonlarında çalıştıkları için oldukça önemli. Varsayalım siz Türkiyenin bir ilinde hizmet veren herhangi bir işletmesiniz sizin gidip bütün Türkiyeye hizmet veren bir internet sitesine işletmenizi kayıt etmeniz çok sağlıklı olmayacaktır.Fakat firma rehberleri sadece kendi illerinde çalışmalar gerçekleştirdikleri için oldukça değerli sonuçlar elde edebilirsiniz.
Bu sorudan önce şu sorulmalı diye sanıyorum ki neden internet sitesi kurmalısınız. Ama bu sayfayı ziyaret ettiğinize göre bir internet sitesine sahipsiniz.Gelin bakalım neden yapmalısınız ? Çünkü diye başladığımız cümlenin arkasından söyleyeceğim birinci kural internetin son 10 yıl içerisinde ne kadar büyüdüğü ve rekabetin ne denli fazla olduğu olacaktır.Şimdi sizlere bunlardan bahsetmek oldukça saçma olur sizde biliyorsunuz ki artık dedelerimizden kalma esnaf modeliyle hiçbir yere varamazsınız.

Author

Seo Rehberi

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir