Google Botları Nedir? Nasıl Çalışır ?

66
Google Botları Nedir? Nasıl Çalışır ?

Google Bot, Google tarafından oluşturulmuş bir örümcektir. Bu örümcek kod ile tüm web sitelerini daimi olarak tarıyor ve gerekli bilgileri elde eder. Bu bilgiler sonucunda Google Bot sayesinde elde edilen bilgiler ile arama sonuçları üretilir.

Herhangi bir web sitesinde  yayınlanan yazıların veya içeriğin Google ön belleğine alma yani sayfanın Google’a eklenme işlemine Google önbelleğe alma denir. Arama motorunun geneline göre anlatmak gerekirse bir web sitesinin tamamının ya da yayınlanan bir alt sitesinin arama motorları tarafından (Google,Bing,Yandex vb.) önbelleğe yani hafızaya geçirilmesi işlemine indexleme denir. Böylece Google veya başka bir arama motoru ilgili içeriğin sizin sitenizde olduğunu teyit eder ve hafızasına alır. Bir örümcek ne kadar veri toplarsa Google o kadar kaliteli ve temiz veri sunmuş oluyor.

Örümceklere (Botlara) Yardım Edin !

Evet düşününki sizler kullanıcılara hizmet sunan bir işletmesiniz size zorluk çıkartan bir kullanıcıyı önemser ve ödüllendirir misiniz. Hayır, dediğinizi duyar gibiyim ve sadece siz değil bir çok arama motoru’da aynı şekilde düşünerek internet sayfanızı kontrol eden botlara zorluk çıkarıldığı zaman tabir-i caizse “seninle mi uğraşayım” diyerek arka sayfalara atıyor. Bu durumda sayfanızı kontrol eden botlara ne kadar yardımcı olursanız onlarda sizi o kadar ön plana çıkaracaktır. Peki arama motoru botlarına nasıl yardımcı oluruz ?

XML Site Haritanızı Sakın İhmal Etmeyin

Xml site haritası sayfanızda bulunan bütün linklerin istiflendiği ve arama motoru botlarına ” Kardeşim sen tek tek sayfa taramakla uğraşma buyur hepsi burda :)” Diyen bir servistir. Özellikle bir çok içeriği bulunan büyük sayfalarda botların tek tek bütün internet sitesini taraması bir hayli zor olacağından xml site haritası olmazsa olmazdır. Eğer sizler de wordpress kullanıyorsanız Google XML Sitemaps eklentisi sizin için ideal bir eklenti olacaktır. Eğer halihazırda bir SEO eklentisi kullanıyorsanız bu eklentinin xml site haritasıda yeterli olabilir. Özel yazılımlar için ise yazılımı temin ettiğiniz firma ile iletişime geçerek istekte bulunabilirsiniz.

Teknik SEO İşlemlerini Göz Ardı Etmeyin

Teknik SEO ile optimize edilmiş ve stabil bir sayfaya ulaşacağınız için arama motoru botları sayfanızı kolayca tarayabilecektir. Bu başlık altında internet sitenizin hızı, robots.txt dosyasının önemi ve gereksiz kodlardan arınmış bir sayfa oldukça ideal olacaktır. Eğer bunları karşılamaz ve yavaş hantal bir sayfaya sahip olursanız google botlarına zorluk çıkarmış olursunuz. Teknik SEO işlemleri bizim tarafımızca da sunulan bir hizmet olup satın almak için hizmetlerimiz sayfasını takip edebilirsiniz.

Robots.txt Dosyalarınızı Kontrol Edin

Robots.txt dosyası google botları sayfanızı taradığında ilk ziyaret ettiği noktadır. Bu işlemin akabinde robots.txt dosyası misafirperverliği gereği 🙂 örümceklere (google botlarına) yardım ederek hangi noktaları ziyaret edip hani noktaları ziyaret etmeyeceğini gösteren dosyadır. Bu dosya sayesinde istemediğiniz sayfaların index’lenmemesini sağlayabilir ve saklı tutabilirsiniz. Bu işlemde size ve google botlarına yardımcı olacağı için yükselebilirsiniz.

Google Botları Hakkında Video İçeriği

 Google Botlarını Siteye Çağırma

Eğer internette bu konu hakkında bir araştırma yaparsanız “ping” denen bir tabir ile karşılaşmanız oldukça doğal. Fakat gel gör ki ping denen muhabbet doğal değil dolayısıyla bu işe hiç karımasanız daha iyi olacaktır. Bu işleme alternatif olarak manuel bir şekilde index almasını istediğiniz sayfayı “Google Search Console” üzerinden google’a iletebilirsiniz. Aşşağıda ki görseldede belirttiğimiz gibi sarı ile taralı bölgeye index almasını istediğiniz linki yapıştırarak google botlarını çağırarak dizine eklenmesini isteyebilirsiniz.

Bu sebeplerden dolayı özgün, kaliteli ve arama motoru botlarının kolay ulaşabileceği içeriğin önemini anlamış olduk. Özgün ve kaliteli içerik ile güzel yerlere gelmek daha kolay iken kopya içerikler sizi hüsrana uğratacaktır. Elinizden geldiğince özgün içerik oluşturmaya özen göstermeli ve içeriğinizi el üstünde tutmalısınız. Bu yapılan işlemler sonucunda sitenizin güzel seviyelere gelebilmesi daha kolay ve iyi olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 5]
🚀 SEO Teklifi Alın

SEO Hizmeti için bilgilerinizi bırakın biz size dönelim :D

Bir cevap yazın