E-Ticaret Siteleri ve Kategori Yönetimi

103
E-Ticaret Siteleri ve Kategori Yönetimi

Özellikle büyük pazar yerleri ve hatta daha minimal e-ticaret siteleri için dahi kategorilerin SEO açısından önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bu gerçeği göz ardı etmek e-ticaret sitenizi olumsuz etkileyeceği gibi satışlarınızın düşmesine de neden olacaktır. Dolayısıyla sizler eğer tek bir ürün değil de yüzlerce ve belkide binlerce ürüne ev sahipliği yapan bir e-ticaret sitesine sahipseniz bu ürünleri istiflemek ve kategoriler ile sınıflandırmak zaruri bir ihtiyaçtır.

Kategori İçerikleriniz Detaylı Olmalı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kategoriler bir hayli önemli bu durumda sizlerin de SEO dahil her konuda sitenizi besleyecek kategori içeriklerine yer vermeniz olumlu bir adım olacaktır. Kategori sayfalarına ayrıca resim,fotoğraf,video… gibi görsel içerikler yüklenebilir. Bu içerikler sayesinde ise kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. Yaptığınız kategorileri çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamaları ile şablon haline getirebilir ve ana sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Bu durum sayfalar arası dolaşımı etkin kılacağı için SEO açısından sizi ön plana atacaktır.

E-ticaret Kategori Uzmanı Nedir ?

E-ticaret kategorilerini düzenleyen ve yöneten kişilere e-ticaret kategori sorumlusu veya uzmanı denilmektedir. Büyük pazaryerleri ve çok fazla ürünü olan e-ticaret sitelerinde çalışan bu kullanıcılara ihtiyaç her geçen artmaktadır. Eğer sizlerde bu sektörde iş yapmak istiyorsanız kendinizi geliştirebilir ve pazaryerlerine “trendyol,hepsiburda,gittigdiyor…” başvuru yapabilirsiniz.

E-ticaret kategori sorumlusu ne iş yapar ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kimseler genel olarak kategori düzenlemesi ve bir bakıma içerik girerek editörlük yapmaktadır. Dolayısıyla bu konuda çalışacak insanların akıcı ve özgün içerikler hazırlayabilmeleri gerekmektedir. Bu sıfatlar sizde bulunuyorsa sizlerde bu konuda kendinizi geliştirebilir ve çeşitli e-ticaret sitelerine iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Ürünlerinizi Yanlış Kategorize Etmeyin

Bu durum size oldukça zarar vereceği gibi doğru yapılması takdirde sizi üst sıralara taşıyacaktır. Bu durumu şöyle özetleyebiliriz örneğin bir araba lastiğini siz yanlışlıkla anne-bebek kategorisine eklediniz. Bu noktada çıkacak olan sonuç kullanıcı deneyimi ve SEO açısından sizi olumsuz etkileyecek ve ummadığınız sırlama kayıpları ile ürün satışlarınız düşecektir.

Kategorileri İçeriklerini SEO Uyumlu Girin !

Kategori içerikleri hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından beğenildiği takdirde ön plana çıkacaksınız. Eğer kullanıcıları etkilemek istiyorsanız görseller kullanabilirsinz. Arama motorlarını etkilemek için ise site içi SEO kurallarına önem vermeniz sizin için yararlı olacaktır .SEO uyumlu içerik nasıl girilmeli hakkında bir detay vermek burada çok doğru olmasa da aşşağıda ki bağlantıdan site içi (on page) SEO içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

https://rehberseo.com/site-ici-seo-on-page-seo-nedir

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 5 Ortalama: 4.8]
🚀 SEO Teklifi Alın

SEO Hizmeti için bilgilerinizi bırakın biz size dönelim :D

Bir cevap yazın